Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska sälja logistik- och lagertjänster samt sälja utbildningar och produkter inom logistik och lager och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 837 946 | 656 235 | 635 361 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 35 444 | 33 391 | 27 249 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 31 997 | 30 902 | 24 141 |
| Årets resultat (tkr) | 94 | 7 458 | 4 499 |
| Summa tillgångar (tkr) | 260 389 | 236 286 | 172 040 |
| Antal anställda | 444 | 399 | 407 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 837 946 | 656 235 | 635 361 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 35 444 | 33 391 | 27 249 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 31 997 | 30 902 | 24 141 |
| Årets resultat (tkr) | 94 | 7 458 | 4 499 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 96 825 | 74 449 | 39 144 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 163 564 | 161 838 | 132 896 |
| Tillgångar (tkr) | 260 389 | 236 286 | 172 040 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 26 015 | 25 922 | 18 464 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 8 296 | 2 067 | 2 750 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 226 078 | 208 297 | 150 826 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 260 389 | 236 286 | 172 040 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 253 656 | 201 520 | 191 388 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 100 661 | 80 320 | 75 476 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 444 | 399 | 407 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 887 | 1 645 | 1 561 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 798 | 706 | 656 |
| Vinstmarginal | 4.2% | 5.1% | 4.3% |
| Soliditet | 12.3% | 11.6% | 11.9% |
| Kassalikviditet | 70.0% | 75.7% | 85.8% |
Nowaste Logistics AB ingår i en koncern med 21 bolag. Moderbolag är Everfresh AB och koncernmoderbolag är Dole PLC. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska sälja logistik- och lagertjänster samt sälja utbildningar och produkter inom logistik och lager och därmed förenlig verksamhet.